

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 110 pF |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.92 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 1 A |
| Output Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 500 mV |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 30 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 30 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 3380
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14880
Ext.Price$0.14880
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14880 | $0.14880 |
| 10 | $0.07440 | $0.74400 |
| 50 | $0.06705 | $3.35250 |
| 100 | $0.06043 | $6.04300 |
| 500 | $0.05354 | $26.77000 |
| 1000 | $0.04743 | $47.43000 |
| 3000 | $0.04096 | $122.88000 |
| 5000 | $0.03538 | $176.90000 |
| 10000 | $0.03312 | $331.20000 |
